Przeskocz do treści

Stworzona kobietą, stworzony mężczyzną

Jak dziś rozumieć i realizować kobiecość i męskość? Jak troszczyć się o swój wzajemny rozwój i (rozumianą szeroko) płodność w małżeństwie? M.in. o tym mówili Mirosława i Paweł Kwasowie we wprowadzeniu na marcowej Kawiarence Dialogowej Małżonków, która dotyczyła seksualności.

Jednym z poruszanych aspektów seksualności było pojęcie kobiecości i męskości. – Macierzyństwo kobiety będzie tym lepsze, im bardziej uda jej się otworzyć dzieci na miłość, piękno, radość i - ostatecznie - na życie wieczne, dlatego każda kobieta - czy samotna, czy żyjąca w małżeństwie, czy siostra zakonna, jest powołana do tak pojętego P1070133macierzyństwa, do troski o tworzącego się człowieka – mówili Kwasowie. – Macierzyństwo wiąże się z bólem, również z zapomnieniem o sobie, z rezygnacją, z poświeceniem. Kobieta jest naturalnie predysponowana do tego, żeby rezygnacji i poświęcenia uczyć swoje dzieci i swojego męża. Oprócz tego jest nastawiona przede wszystkim na budowanie relacji. To on wprowadza mężczyznę w świat dialogu – wyjaśniali.

– Rolą mężczyzny w kolei jest dać dziecku obraz Boga. Mężczyzna ma ukazywać ojcostwo Boga, pokazywać sobą Boga Ojca. Tu widzimy, jak wielka odpowiedzialność ciąży na nas - mężczyznach – tłumaczył P. Kwas. Zadaniem mężczyzny jest też odpowiedzialność za rodzinę nie tylko w znaczeniu zapewnienia pożywienia, ale chodzi o coś więcej. Widzimy to w postaci św. Józefa. T do niego do św. Józefa zwraca się Bóg, kiedy ma „sprawę” do Świętej Rodziny – dodał.

Kwasowie wspominali o tym, jak ważne w wychowaniu jest dostrzeganie wartości swojej kobiecości i męskości. – Niezbędna jest wzajemna troska o swój autorytet jako rodziców, przekazywanie prawdy o męskości i kobiecości dzieciom przez odpowiednie postawy, przede wszystkim szacunku. Trzeba też identyfikować zagrożenia z jakimi się spotykamy w tej dziedzinie i próbować im przeciwdziałać – wyjaśnili.

Zapraszamy do wysłuchania konferencji w całości:

Poniżej można znaleźć nagranie z wystąpienia M. i P. Kwasów na temat seksualności w poprzednim cyklu KDM:

Mirosława Kwas jest surdopedagogiem, pracuje z dziećmi niesłyszącymi. Paweł Kwas jest pedagogiem, teologiem, wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prowadzi też szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej. Są małżeństwem od 36 lat, szczęśliwymi rodzicami i dziadkami. Należą do Związku Rodzin Ruchu Szensztackiego. Stworzyli też Akademię Rodziny, o której więcej można przeczytać tutaj.

Zapraszamy Państwa serdecznie na Kongres o kobiecie na UKSW. Jak wiadomo, nie ma kobiecości bez męskości, dlatego zachęcamy do udziału i pogłębienia wiedzy na ten temat. Kongres już w najbliższy weekend, 12-13 marca. Więcej wiadomości tutaj.