Przeskocz do treści

Czas był tematem Kawiarenki Dialogowej Małżonków w lutym. Wprowadzenia do spotkania dokonała
Agnieszka Rogalska, żona Mariusza, mama trójki dzieci, zaangażowana z mężem m.in. w działalność Fundacji Pomoc Rodzinie, absolwentka Wydziału Studiów nad Rodziną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

We wprowadzeniu wskazywała małżonkom konieczność i sposoby znajdowania czasu tylko dla siebie. – Musimy P1050328uświadomić sobie, jak BARDZO ważny jest czas dla nas jako dla małżonków. Jeśli nie mamy czasu, nie zbudujemy relacji – mówiła. – Mamy generalnie takie przekonanie, że „kiedyś” będzie więcej czasu. To iluzja, bo nigdy nie będzie go więcej – dodała.

– Często jest tak, że wśród codziennych zajęć, znalezienie czasu dla małżeństwa wydaje się zbyteczne. To jednak błędne patrzenie, gdyż małżeństwo średnio, żeby funkcjonować w miarę normalnie, potrzebuje przynajmniej 15 minut dziennie rozmowy (nie o rzeczach bieżących!) i przynajmniej godziny tygodniowo. To jednak bezwzględne minimum i często jest uzależnione od temperamentu, gdyż są tacy, dla których to zbyt mało, by w ogóle zacząć mówić o rzeczach, które dotykają i są głęboko skryte – mówiła A. Rogalska.  – Ten czas dla nas to minimum niezbędne do przeżycia, a tak naprawdę to "głodowa" porcja. Wspólny czas nie jest czymś zbytecznym, jeśli chcemy przeżyć jako małżeństwo. Trzeba się zatroszczyć o to, żeby tę więź podtrzymać, żeby chciało się dalej razem żyć – wyjaśniła.

Wśród sposobów na zaplanowanie wspólnego czasu, A. Rogalska podała m.in. rytuały. Radziła, że warto ustalić sobie P1050330taki rytuał dzienny, tygodniowy, miesięczny i roczny. – Rytuały to coś, co lubimy robić oboje, ale może być tak, że nie mam w tym momencie na niego ochoty. Czasami włączam się w rytuał, np. wypicie razem herbaty, nie dlatego, że chce mi się pić, ale dlatego, żeby pielęgnować ten czas małżeński. Nawet jeśli tego dnia mam inne potrzeby, robię to, co ma jednoczący nas charakter. Rytuał tygodniowy to może być wspólne wyjście razem, a roczny może być związany z np. uczczeniem rocznicy ślubu – tłumaczyła. Wspominała też, że warto rozmawiać o szukaniu wspólnego czasu z Panem Bogiem i o prosić Go to, by pomógł go znaleźć.

Zachęcamy Państwa do odsłuchania konferencji w całości.