Przeskocz do treści

3 lutego 2019 r. tradycyjnie o godzinie 15.15 odbyła się kolejna Kawiarenka Dialogowa Małżonków. Wprowadzenie nt. nastoletnich dzieci w domu poprowadziła p. Katarzyna Nosowska z zawodu psycholog, prywatnie żona, matka i babcia.

Zapraszamy do wysłuchania prelekcji.

Menu

Przystawka
Przypomnijcie sobie siebie samych w wieku dorastania. Co było najważniejsze w relacji z rodzicami? Czego brakowało? Czego oczekiwaliście?

Danie główne
Jeśli macie już dzieci w wieku dorastania:
- Jakie dobre nowe doświadczenia/wartości wniósł ten okres życia Waszego dziecka w Wasze relacje małżeńskie i w życie Waszej rodziny?
- Co sprawia Wam największą trudność w relacji z nastolatkiem? Jak można minimalizować te trudności?
Jeśli jeszcze nie macie dzieci w wieku dorastania:
- Jakich problemów możecie się spodziewać, znając siebie samych, własne dziecko i łączące Was relacje?
- Jak moglibyście się teraz przygotować do radzenia sobie z tymi przewidywanymi przyszłymi trudnościami oraz wykorzystać je do pogłębienia więzi małżeńskiej i relacji z dziećmi?

Deser
Ile Waszym zdaniem powinno być wolności, a ile kontroli w relacji rodzice-nastolatek? Jak wyobrażacie sobie mądre nadzorowanie swego dorastającego dziecka, bez naruszania jego/jej prawa do intymności i samodecydowania?

Rachunek
Zaproście do siebie jakieś zaprzyjaźnione małżeństwo, które ma doświadczenie życia z nastoletnim członkiem rodziny. Porozmawiajcie o ich dobrych i złych doświadczeniach.
Poszukajcie sposobu, dzięki któremu moglibyście spędzić więcej czasu z Waszym nastolatkiem, zgodnie z jego/jej zainteresowaniami, potrzebami czy oczekiwaniami (nawet jeśli nie do końca je akceptujecie)?