Przeskocz do treści

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim uczestnikom i sympatykom Kawiarenki Dialogowej Małżonków w Otwocku. Aby Jezus Chrystus ponownie narodził się w każdym z nas i błogosławił nasze małżeństwa i rodziny na cały nadchodzący Nowy Rok 2017.

Z modlitwą
Zespół Kawiarenki Dialogowej Małżonków w Otwocku

Tematem grudniowej Kawiarenki Dialogowej Małżonków, która odbyła się tradycyjnie w auli w Szensztackim Instytucie Sióstr Maryi w Otwocku, były dorastające dzieci. Wprowadzenie poprowadzili pp. Ewa i Adam Dawidziuk.

Na dzieci czekała w tym dniu niespodzianka. Podczas wspólnej zabawy, odwiedził ich Św. Mikołaj, który przygotował prezent dla każdego uczestnika.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całości wprowadzenia:

Ponadto prelegenci przygotowali dla wszystkich uczestników kawiarenki poniższe Menu oraz Rachunek:

PRZYSTAWKA
1. Czego pragniemy dla naszego dziecka/naszych dzieci?
2. Czy nasze dziecko jest naszą własnością?

DANIE GŁÓWNE
Jak wspieramy nasze dzieci w dorastaniu (stawaniu się ludźmi dojrzałymi)?
1. Czy dajemy dzieciom okazje do samodzielności? Czy pozwalamy dzieciom podejmować decyzje, popełniać błędy i ponosić konsekwencje? Wymagamy posłuszeństwa czy odpowiedzialności?
2. Czy dajemy dzieciom przykład dobrego życia (wiara, nadzieja, miłość, miłosierdzie, radość, wdzięczność itd.), który mógłby je pociągnąć?
3. Czy ofiarujemy dzieciom nasz czas i uwagę? Czy każde z dzieci ma okazję, żeby przebywać sam na sam z rodzicem? Jak często? Czy nasz rodzinny czas jest atrakcyjny dla dzieci?
4. Czy omawiamy z dziećmi różne wydarzenia i postawy? Czy pozytywnie komentujemy rzeczywistość?

DESER
Wypisać, jak możemy pomóc dziecku/dzieciom w rozwoju przez:
1. Naukę podejmowania decyzji i przekazywanie odpowiedzialności. W jakich dziedzinach?
2. Dobrą atmosferę w domu. Jakie mamy pomysły na rodzinne działania?
3. Tworzenie wartościowego środowiska rówieśniczego. Poznawanie przyjaciół i znajomych naszych dzieci.

Wybierzcie dla każdego dziecka najważniejsze i najpilniejsze wyzwanie, nad którym chcecie skupić się w najbliższym miesiącu.

RACHUNEK
W modlitwie małżeńskiej podziękujcie Bogu za dar, jakim są dzieci i poproście o dary Ducha Św. potrzebne do dobrego wypełniania zadań rodzicielskich.