Przeskocz do treści

5 listopada 2017 r. tradycyjnie o godzinie 15.15 odbyła się kolejna Kawiarenka Dialogowa Małżonków. Wprowadzenie nt. samowychowania - namiętności poprowadziła s. M. Anastazja Komor z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

W Kawiarence wzięło udział 29 małżeństw, co jest rekordową liczbą w tej edycji.

S. Anastazja przygotowała dla wszystkich uczestników kawiarenki poniższe Menu oraz Rachunek:

PRZYSTAWKA
Z czym kojarzyło Ci się słowo „namiętność”? Czy postrzegałeś/-aś namiętności jako pozytywną siłę swojej osobowości? Czy podejmujesz stałą pracę nad sobą w celu uszlachetnienia swojej osobowości? Czy udaje Ci się zrealizować powzięte postanowienia?

1 DANIE
1. Jaka jest Twoja główna namiętność: zmysłowość czy duma? Jaka jest główna namiętność męża / żony? Czy oboje jesteśmy tego samego zdania?
2. Co najczęściej jest powodem różnicy zdań pomiędzy nami? Z jakiego punktu widzenia patrzę ja, a z jakiego współmałżonek – np. ostatnia sprawa, która nas poróżniła. Jak rozwiązaliśmy ten problem? Które z nas szybciej idzie na kompromis a komu trudniej zrezygnować z własnego zdania? Czy zawsze w rozwiązywaniu sprzecznych zdań, poglądów moje / nasze postawy są właściwe? Jeśli tak – podziękujcie Panu! Jeśli nie – dlaczego?
3. Na co powinienem / powinnam zwrócić większą uwagę w pojawiających się sytuacjach, by wykorzystać moją namiętność do uszlachetnienia osobowości? Jak możemy pomagać sobie nawzajem w dojrzewaniu do właściwych postaw?
Lub:
Każde z naszych dzieci jest inne, niepowtarzalne. Dlatego potrzebuje indywidualnego podejścia w wychowaniu. Czy możemy określić na podstawie obserwacji i doświadczenia jakie namiętności przeważają w postawach naszych dzieci? W jaki sposób możemy je motywować do prawidłowych zachowań a jakich motywacji unikać?

2 DANIE
1. Czy podejmujecie wspólne postanowienia, które mają na celu osobisty rozwój i pogłębianie Waszej więzi małżeńskiej? Jakiego wsparcia w realizacji postanowień oczekuję od współmałżonka?
2. Spróbuj dać dobrą radę współmałżonkowi, by mógł rozwijać swoją osobowość.

DESER
Podziękuj żonie / mężowi za wysiłek jego pracy nad sobą. Powiedz w czym to widzisz. Obiecaj mu swoją pomoc i modlitwę.

RACHUNEK
Zastanów się przez chwilę nad tym, gdzie jest Twój słaby punkt i podejmij postanowienie, które pomoże Ci tak pracować nad sobą, by cieszyć się osobistym wzrostem.